Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak ją zaplanować

Magdalena Godlewska
psycholog dzieci i młodzieży

Warto zadbać o to, aby spotkanie ze stomatologiem nie sprawiło, że dziecko przestraszy się i zacznie unikać gabinetu. Dlatego tak ważne jest przygotowanie dziecka na taką wizytę.

Należy zacząć od przyjrzenia się własnym emocjom, jakie pojawiają się na myśl o wizycie u stomatologa. Jeżeli rodzic ma nie najlepsze wspomnienia w tym zakresie, dobrze, aby nie przenosił ich na dziecko.

Nie warto też zaczynać rozmowy z dzieckiem od tego, że: „idziemy do dentysty i zobaczysz, nie ma się czego bać”, gdyż to tylko je wystraszy. Prawdopodobnie samo nie pomyślałoby o strachu, a tak pojawia się w jego głowie nutka obawy.

Pomocna literatura dziecięca

Pierwszą wizytę u dentysty należy zaplanować w momencie, gdy zęby nie bolą. Rodzice powinni opowiedzieć dziecku, jak ważne jest leczenie ząbków i wcześniejsza profilaktyka. W sposób jasny i prosty, dostosowany do możliwości dziecka winni wyjaśnić, jak wygląda wizyta u dentysty, zapoznać z poszczególnymi elementami zabiegu stomatologicznego oraz opowiedzieć o samym gabinecie, jak i narzędziach, które można tam znaleźć.

Pomocna w tym temacie bywa literatura dziecięca. Świetna książka mówiąca o tym, jak bakterie budują domki w ząbkach, to opowieść „Karius i Baktus” Thobrbjørna Egnera. Publikacja ta jest pomocna przy wytłumaczeniu dziecku, jak ważne jest mycie ząbków i co się dzieje, kiedy dzieci tego nie robią.

W temacie profilaktyki warto też włączyć dziecku bajkę „Było sobie życie – zęby”. W kwestii samej wizyty pomocne mogą okazać się dwie książeczki: „Zuzia idzie do dentysty” Liane Schneider i Evy Wunzel-Burger oraz „Idę do dentysty” z serii „Julka poznaje świat” wydawnictwa Aksjomat.

Można też spróbować pobawić się z dzieckiem w dentystę. Następnie pozostaje wybór odpowiedniego lekarza. Może to być osoba polecona przez znajomych, warto jednak zweryfikować ich opinię, umawiając się z lekarzem na krótką rozmowę i oglądając gabinet, w którym przyjęte zostanie dziecko.

Dokładnie wyjaśniamy i nie okłamujemy!

Stomatolog, który zajmuje się małymi dziećmi, to pedodonta. Doświadczony pedodonta potrafi odwrócić uwagę malca, błyskawicznie sprawdzić zęby oraz przeprowadzić niezbędne zabiegi.

Podczas pierwszej wizyty lekarz powinien starać się oswoić dziecko z gabinetem i zaskarbić zaufanie małego pacjenta. Powinien pokazać, do czego służą różne instrumenty, zachęcić do otworzenia buzi, pozwolić przyciskać guzik, np. do nalania wody. Stomatolog może również dać do zabawy lusterko stomatologiczne lub inne przygotowane akcesoria.

Jeśli dziecko okazuje duży lęk, wskazane jest, aby na pierwszej wizycie nie odbywały się żadne zabiegi, a lekarz umówił się na kolejną i przedstawił dokładnie, co zamierza robić w buzi malca.

Aby dziecko zbudowało pełen zaufania kontakt z dentystą, ważne jest, aby nie było poddawane żadnym zabiegom bez uprzedzenia i aby nie było okłamywane. Dziecko bardzo długo pamięta dentystę, który nie poczekał, aż zacznie działać środek znieczulający, zrobił coś z zaskoczenia, czy poczuło się oszukane, gdy żel wcale nie smakował jak poziomki.

Ważne jest również, aby lekarz informował dziecko o działaniach i wyjaśniał mu przystępnym językiem, co ma na celu zabieg i na czym polega. Wyjaśnienie dziecku sytuacji pomaga uzyskać lepszą współpracę z jego strony. Dzieci szczególnie doceniają dentystę, który mówi im, że będzie reagował na sygnały dziecka wskazujące na jego dyskomfort, mają wtedy odrobinę kontroli nad sytuacją.

Pozytywne skojarzenia

Ze względu na szczególną ważność pierwszej wizyty dziecka u dentysty rodzice powinni zadbać o pozytywne skojarzenie z tym wydarzeniem, należy więc pochwalić dziecko po zabiegu albo nawet wręczyć drobną nagrodę. Jeżeli dziecko pozytywnie zapamięta kontakt z lekarzem, na pewno chętnie uda się do niego na wizytę następnym razem.